Dílo Vivienne Westwood bývá nejčastěji spojováno s punkovou underground kulturou, které pomohla najít oděvní identitu, nicméně by bylo velmi krátkozraké redukovat její tvorbu pouze na působení v módě. Jak sama říkala, módu a oblečení vnímala pouze jako nástroj, šlo jí vždy především o příběh a sdělené, které tvorbou předávala. Nehledě na formu.
Zdroj: vogue.com
Už od mládí se pohybovala v obklopení umění, také se od útlého věku zajímala o tradiční krejčovství – tedy poctivou a precizní řemeslnou práci. Přestože působila v oděvním průmyslu, uvědomovala si jeho úskalí i pověst, ráda tedy narušovala status quo zevnitř. Zejména upozorňováním na stav životního prostředí, sociální nerovnosti nebo na přemíru násilí. Než aby šla hlavou proti zdi, věřila, že musí být rychlejší a předběhnout nedostatečně rychle se vyvíjející dobu.
Zdroj: vogue.com
Čímž se dostáváme k pomyslné myšlenkové duši všeho, do čeho Vivienne investovala svou energii. Snažila se vzbudit zájem o vědomou spotřebu a vyhnout se tak nadprodukci i plýtvání. Podle ní je to řešení na nejeden problém. Protože stavěla na kvalitním zpracování, recyklaci materiálů a ohleduplnosti k životnímu prostředí, věděla, jak dlouho mohou produkty sloužit. Ve spojení s filozofií rozvážného výběru by se tak ideálně každý z nás měl řídit jejím heslem: Buy less, choose well, make it last (kupuj méně, vybírej dobře, aby to vydrželo). Nejen tuto větu, ale i předchozí myšlenky inspirovaly také filozofii DesignVille. A přirozeně je i v souladu se značkami, které pod naším jménem najdete.
Zdroj: vogue.com
Námi vybrané značky začínají u zodpovědné výroby a šetrné volby materiálů s co nejudržitelnějším použitím každého centimetru. V našem portfoliu najdete i výrobce, kterých produkty vznikají čistě recyklací, například prostírání Lind DNA. Všechny se dívají zodpovědně do budoucnosti, za každým návrhem tedy stojí i rozvaha nad životností designového kousku a případně také nad náhradou dílů pro ještě delší životnost či nad co nejšetrnější likvidací.
Podrobněji jsme se tomuto tématu věnovali už v článku Design ruku v ruce s udržitelností, kde se přesvědčíte, že podobně inspirující způsob uvažování i konání jako měla Westwood sdílí mnoho designérů na našich stránkách.