K Halloweenu již tradičně patří strašidelné kostýmy, dýně a hororová nálada umocněná děsivou hudbou, svíčkami a vším co vás dokáže vyděsit k smrti. Tradice tohoto dne sahá ke keltskému svátku Samhain, kdy se nosily strašidelné kostýmy k zahnání zbloudilých duší zemřelých. Památka zemřelých se později začala slavit první listopadový den, ale Halloween zůstal a dětem i dospělým tak poskytuje příležitost užít si trochu toho strašení.
Slavte Halloween jako praví Skandinávci
Dost na tom, že je na severu skoro pořád tma a vlezlo, Skandinávci si navíc v posledních letech oblíbili slavit děsivý Halloween ve velkém stylu. Ulice i domovy zdobí dýněmi, svíčkami a jinými strašidelnými dekoracemi. Oblíbenou atrakcí v Kodani je zábavní park Tivoli, který se v době Halloweenu proměňuje ve strašidelný hrad s hrůzubudícími kolotočáři, bludištěm ze sena a zástupy vyřezaných zářících dýní.
V Norsku se také uchytila tradice koledování (v angličtině "trick and treat"), kdy děti chodí od domu k domu a prosí o sladkosti s frází "knask eller knep”. A co dostanou na oplátku?
Třeba tradiční dobroty v halloweenské úpravě - malý Princeznin dort potažený bílým marcipánem ve tvaru duchů nebo oranžovým ve tvaru dýně, sladké pečivo nazdobené jako useknuté prsty nebo švédský čokoládový dort kladdkaka potažený pavoučí sítí z citrónové polevy.
Připravte si strašidelnou sladkost
Skandinávci si také pochutnávají na malých sněhových duších (na fotce), na jejichž přípravu vám přinášíme originální recept. Je to víc než jednoduché: šlehačem vyšlehejte do tuha 4 bílky a 120g krupicového cukru. Postupně přidávejte 110g moučkového cukru, půl lžičky vanilkového extraktu, lžičku škrobu a lžičku bílého vinného octa a ještě chvíli šlehejte.
Troubu předehřejte na 150°C, plech vyložte pečícím papírem a vytvarujte na něj lžičkou kopečky sněhu v rozestupu asi 5 cm. Ztlumte troubu na 140°C, pusinky pečte 45 minut a poté troubu vypněte, otevřete a nechte v ní pusinky ještě 10-15 minut schládnout. Pak je vyndejte ven a jakmile budou studené, nakreslete malým duchům rozpuštěnou čokoládou oči.
Kousek Halloweenu do každé domácnosti
Roztočte to letos ve velkém, seversky laděném stylu a pusťte se do výzdoby v černo-oranžových barvách. Přichystali jsme pár tipů:
- Porcelán Design Letters. S porcelánem s typografií od Arne Jacobsena se dají dělat divy - seskládat si můžete libovolný nápis a na talířcích podávat halloweenské dobroty.
- Cestovní hrnek Intelektuálka. Vtipný termo hrnek v černo-oranžových tónech.
- Stolek Afteroom od Menu. Černočerný ocelový odkládací stolek.
- Černý mlýnek na koření. Strašidelný stůl ozdobí mlýnek na sůl a pepř Plus od Muuto.
- Lampa Unfold. Nerozbitná oranžová lampa Unfold přežije i to nejdivočejší halloweenské řádění.
- Drátěná mísa Wire Bowl. Hodí se třeba na dobroty pro koledníky.
- Smetáček s lopatkou. Inteligentní pomocník po-halloweenského nepořádku.
- Termoska EM77. Minimalistická ikonická termoska od Stelton na kávu, čaj nebo svařák.
- Nůžky HAY. Přijdou vhod při výrobě děsivých dekorací.
- Barová stolička Offcut od Tom Dixon. Zářivě oranžovou stoličku si sami sestavíte pomocí dřevěného kladiva.
- Ubrus Pen. Bíločerný ubrus Pen od Ferm Living vypadá jako počmáraný.
- Čtyřramenný svícen Heima Svícen od Normann Copenhagen nesmí chybět na žádné halloweenské tabuli.
- Organizér Pocket. Závěsný oragnizér ve tvaru kapsy je dobrou skrýší na vykoledované sladkosti.
- Nic Nac. Organizér poslouží třeba taky jako svícen.
- Černá čalouněná židle Fiber. Po všem tom koledování si zasloužíte odpočinek.
Ať už se rozhodnete pustit se do oslav Halloweena anebo zůstanete u tradičních Dušiček, přejem vám příjemně strávený, podzimní čas v obklopení rodiny (a stylového skandinávského designu)!