Datace vzniku návrhu židle Chaise Tout Bois – rok 1941 napovídá, že se rodila v časech pro lidstvo snad nejtemnějších. K dostání bylo za druhé světové války máloco, materiál pro výrobu nábytku mezi tyto artikly také nepatřil. Jean Prouvé se tak jako vyučený kovář octl v situaci bez přístupu k primární surovině, které zasvětil dosavadní život. Na tak zásadní změnu našel světoznámý průkopník designu odpověď – obrátil pozornost ke dřevu, kterého bylo snad jako jediného dostatek.
Proto zřejmě nikoho nepřekvapí překlad názvu Chaise Tout Bois, tedy židle celá ze dřeva. Vzhledem k dráze Prouvého kariéry překvapivě neobsahuje ani jediný kus kovu. Pro přezdívaný „nouzový“ kus nábytku zvolil dub, díky jeho síle a odolnosti. Vytrvalost a cílevědomost francouzskému designérovi zanedlouho vynesly ocenění. Návrhem židle nenašel řešení pouze pro svou situaci, trefil se také do potřeb válkou zasažené společnosti. Což ocenila porota soutěže Meubles de France, kde roku 1947 získal cenu.
Přestože byl jednou z klíčových osobností designu uplynulého století, jež významnou měrou tvarovaly směr tohoto odvětví, sám sebe neviděl jako architekta ani designéra. Prouvé o sobě prohlašoval, že je mužem továrny. Fascinoval jej proces návrhu, který poháněla vidina dostupnosti a snadné výroby ve velkém množství.
Vlastní ateliér založil v pouhých třiadvaceti, jeho mladý věk ale nebyl žádnou překážkou pro zisk uznání i cenných kolaborací s takovými velikány jako Le Corbusier. Jelikož byl Prouvé vlastním pánem, osvobozovalo jej to k celé řadě experimentů a kombinacím činností. Pojil výzkum s návrhy prototypů a jejich výrobou. Zaměřoval se především na funkci, byl zarytým zastáncem čistých linií a skladů kovu, ornament i dekor povařoval za přežité.
Svým umem dojít ke zdárnému konci navzdory nepřízni okolností se mu podařilo kromě designu ovlivnit také stavební proces budov. Předsevzal si vyvázat člověka i stavbu ze vzájemné závislosti a zaměřil se na mechanizaci celého procesu. Stejně, jako tomu bylo i při navrhování nábytku.
Je až s podivem, jak se všechny jeho myšlenky, snahy i preferovaná estetika mísí v designu jediné židle, která se tak stala dokonalou artikulací Prouvého rukopisu. Zaměřil se především na zpevnění i podporu spoje podnože a sedáku, který většinou designéry potrápí nejvíce. Díky tomu vtiskl židlím Chaise Tout Bois stejně jako jejich kovovým příbuzným Standard nezaměnitelný profil. Charakteristický tvar připomínající křídla letounu se pak jako červená nit vine celou jeho pozdější tvorbou.
Přestože je dnešní doba velmi odlišná, Prouvého návrhy jsou v ní stále přítomné, což jen potvrzuje, jak veliký přesah jeho dílo mělo. Manifestaci precizního designu zaměřeného na funkci na stránkách DesignVille seženete ve dvou provedeních – světlém a tmavém dřevě.