Ve své tvorbě se Eamesovi nebáli práce s lehkými, robustními či průmyslovými materiály. Novým technologiím byly zcela nakloněni, a tak se není čemu divit, že v rámci svého tvoření sáhli také po tehdy ještě neokoukaném drátěném pletivu.
Od drátěné konstrukce k opravdové ikoně
Zprvu, v roce 1950, šlo o pouhou drátěnou konstrukci pro plastovou židli Eames Chair, později si však manželé všimli nezaměnitelných kontrastních vlastností drátěného pletiva a rozhodli se pro – do té doby pro mnohé nepředstavitelný experiment – židli v celodrátěném provedení. A tak v roce 1951 spatřila světlo světa ikonická a nezaměnitelná Eames Wire Chair.
Přestože byla židle zpočátku „pouhou“ celodrátěnou variací ke klasické plastové verzi, vydobyla si své místo na výsluní mezi designovými ikonami světového formátu a dodnes zdobí nespočet moderních i tradičních designových interiérů. Díky svému nadčasovému a originálnímu provedení se skvěle hodí do domácnosti, ale i kanceláře či jiných veřejných prostor odlišného ražení.
Souhra elegance a konstrukční pevnosti
Její konstrukce z ocelových drátů nezaměnitelně kombinuje elegantní, lehké tvary s ojedinělou konstrukční pevností a stabilitou. Konstrukce včetně skořepiny je promyšlena do posledního detailu. Díky zvoleným materiálům a samotnému provedení je její silnou předností krom jedinečného vizuálu snadná manipulace, odolnost a co především – maximální komfort posezení.
Variabilita (až) na prvním místě
Wire Chair, jež staví především na čistém profilu a vzdušné konstrukci geometrické mřížky, je k dostání ve více provedeních. Pro milovníky jednoduchých linií bez komplikovaných detailů je skvělou volbou klasická celodrátěná verze. Pro ty, jež upřednostní spíše pohodlí, je určena verze drátěné skořepiny s polstrovaným sedákem nebo verze v provedení s polstrovaným sedákem a opěradlem, jež je díky svému specifickému tvaru známá pod názvem „Bikini“.
Zvolená skořepina může být navíc ozvláštněna jednou ze 3 typů podnoží. Například podnož známá pod názvem „Eiffelova věž“ dodá nejen židli, ale i celému interiéru opravdový punc jedinečnosti a kýžené elegance.
Nejen rukopis Eamesových
Málo kdo ví, že na vzniku židle se částečně podílel také umělec, sochař a designér v jedné osobě Harry Bertoia, jež je známý především díky své drátěné Diamond Chair. Ke vzniku Wire Chair přispěl Eamesovým především svými znalostmi z oblasti ohýbání, sváření a celkového zpracování kovu. Židle se tak také díky němu může pyšnit 308 svářenými spoji.
Krok s dobou
Od roku, kdy byla židle světu představena uběhla pěkná řádka let a mnoho se změnilo. Zvýšila se například i průměrná výška lidské postavy. Na tuto skutečnost v roce 2016 společnost Vitra rychle zareagovala a zvýšila výšku židle Wire Chair o 20 mm. Krom zvýšení upravila také geometrii sedadla tak, aby odpovídala současným trendům, především však stále náročnějším požadavkům.
Od 10. do 16. září jsou židle Wire Chair značky Vitra v rámci týdne slev na DesignVille k dostání s výjimečnou slevou 27 %. Tak tuto jedinečnou akci nepropásněte.
A pokud stále dumáte, zda je právě Wire Chair „tím pravým ořechovým“, navštivte náš nový showroom DesignVille na adrese Netroufalky 5 a židli vyzkoušejte. Za krátké posezení nic nedáte :)