Psal se rok 1932, kdy se designérka a profesorka architektury Bodil Kjær narodila na dánském venkově do rodiny samých silných osobností, které byly podle jejích slov vždy svými vlastními pány. „Ženy na venkově byly stejně důležité a vážené, jako muži. Měla jsem štěstí, ženy v mé rodině si dělaly, co jejich srdce žádala, takže jsem mohla studovat obor podle vlastního výběru,“ popsala Kjær. Možná i tohle prostředí umožnilo rozvoj jedinečného talentu, jímž disponovala.
Obohatit ji mohli také velikáni, v jejichž přítomnosti se pohybovala. Roku 1960 vytvořila spolu s Vernerem Pantonem výstavní prostor pro Cologne Furniture Fair představující design pěti skandinávských zemí.
Zleva Verner Panton, Poul Henningsen se ženou a Bodil Kjær.
Pokud nenašla vhodný kousek pro danou budovu či dané estetické řešení, prostě navrhla svůj vlastní. S touto motivací vznikly její nejznámější návrhy, které jsou navíc stylově velmi konzistentní a univerzální. Mezi ně patří bezpochyby stůl The Desk, který se objevil v několika bondovkách – Srdečné pozdravy z Ruska nebo Žiješ jenom dvakrát. Kjær si totiž uvědomila, že i vrcholní manažeři padesátých let začínají pracovat odlišně, proto chtěla odstranit předěl mezi nimi a zaměstnanci v podobě často se opakujícího masivního stolu. Navrhla proto velmi funkční, minimalistickou a odlehčenou verzi nesenou subtilní podnoží, která nepůsobila dojmem barikády mezi podřízenými a vedením.
Zdroj: www.bodilkjær.com/blog/
Ve své tvorbě často využívala půdorysu kříže. Jinak tomu není ani s dalším proslulým kouskem z jejího portfolia – lampou Cross-Plex, kterou vyrábí Fritz Hansen. Ačkoliv se vždy snažila design očistit na úplné nezbytnosti, estetikou se vždy snaží ctít a reagovat na okolní prostředí, které tak ještě pozvedne.
Návrh stolní lampy se datuje do roku 1961, a víc než cokoliv jiného ztělesňuje jedinečný přístup Kjær. Protože doma jednoho večera skoro založila požár od zapálených svíček, rozhodla se navrhnout svítidlo s podobně hřejivým a konejšivým světlem.
V souladu s funkcionalismem navrhla lampu s podstavou z průhledného akrylátu, jejíž oba díly do sebe nasedají jako puzzle s těsným místem uprostřed přesně pro přívodní kabel k žárovce. Opálové stínidlo se čtvercovým půdorysem příjemně rozptyluje světlo, zatímco v souhře se základnou působí jako miniatura budovy. Rozsvícená lampa je ve své podstatě alegorií na rušný noční život velkoměst.
Nezáleží na tom, zda jste si lampu Cross-Plex od Fritz Hansen oblíbili díky její autorce, nebo vás zaujala svou promyšlenou jednoduchostí, s její pomocí vytvoříte příjemnou hřejivou atmosféru kdekoliv. Třeba právě uprostřed města, jehož ruch můžete pozorovat zpoza oken.