Polovina minulého století byla v designu obdobím mimořádné kreativity a inovace. Návrháři tehdy čerpali z hluboké řemeslné tradice, kterou zároveň posouvali novým směrem – začali experimentovat s moderními materiály, jako byl plast, sklolaminát či překližka. Právě z tohoto napětí mezi tradicí a modernitou se zrodil mid-century modern – jeden z nejvýraznějších designových směrů 20. století. Dvě nejvlivnější ohniska tohoto hnutí – dánská a americká – si vytvořily své vlastní, vizuálně rozpoznatelné identity.
Dánská elegance a řemeslná čistota
Skandinávská – především dánská – větev mid-century modern stylu se vyznačuje minimalistickou estetikou a hlubokým respektem k materiálům i řemeslu. Dánský design této éry je často spojován s jemnými křivkami a organickými tvary.
Nábytek dánských návrhářů vyniká řemeslnou kvalitou, ale zároveň jednoduchostí – bez nadbytečného ornamentu. Klade důraz na nadčasovost a trvanlivost – jde o styl, který má vydržet, ne ohromit.
Líhní mimořádných talentů byla zejména katedra nábytku a architektury na kodaňské Royal Danish Academy of Fine Arts, kterou založil v roce 1924 Kaare Klint. Ten tak formoval celou generaci designérů, kteří se později stáli u zrodu mnoha ikon dánského i světového designu. Mezi jeho studenty či pokračovateli patřili Arne Jacobsen, Jørn Utzon, Hans J. Wegner, Christian Hansen, Poul Kjærholm, Finn Juhl – jména, která dnes nesou podpis pod řadou slavných produktů a architektonických děl.
Ikonické kousky, jako je slavná křesla Egg™ Chair nebo Swan™ Arneho Jacobsena (obě navržené pro projekt hotelu SAS Royal Hotelu v Kodani), jsou dodnes symbolem severského pojetí elegance. Jørn Utzon, architekt věhlasný návrhem opery v Sydney, je autorem svítidel Tivoli či Concert se stejným rukopisem.
Enfant terrible dánského designu – Verner Panton
Zatímco většina dánských návrhářů této éry kladla důraz na přírodní materiály, řemeslnou tradici a tlumenou eleganci, jeden z jejich vrstevníků se vydal zcela jiným směrem. Verner Panton razil cestu radikální experimentace s tvary, barvami a syntetickými materiály. Jeho futuristický design, vyvrcholený ikonickou Panton Chair z tvarovaného plastu, stál v kontrastu k usedlejší estetice svých dánských kolegů. Verner Panton byl v Dánsku dlouho vnímaný jako "enfant terrible", jeho plastová, barevná a experimentální tvorba se u domácího publika setkala s nepochopením, a tak své nejvýznamnější práce realizoval ve Švýcarsku v úzké spolupráci se značkou Vitra, která dodnes jeho Panton Chair vyrábí.
Nicméně od 80. a 90. let se jeho práce začala v Dánsku výrazně rehabilitovat – jeho přínos byl přehodnocen a dnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších dánských designérů 20. století. Zejména kolekce svítidel jako Flowerpot (dnes vyrábí &tradition) a Panthella (vyrábí Louis Poulsen) se těší velké oblibě.
Americká odvaha a inovace
Zatímco dánská škola vyniká tichou elegancí a precizností, na opačné straně Atlantiku se mid-century modern v USA formoval v poněkud jiném duchu. Američtí designéři 50. let, ovlivnění poválečným optimismem a technologickým pokrokem, začali experimentovat s novými materiály a tvary. Výsledkem je styl, který je dynamičtější, někdy až futuristický, ale stále vysoce funkční.
Americká větev mid-century modern stylu je úzce spojena s masovou výrobou a demokratizací designu – kvalitní a krásný nábytek měl být dostupný pro širší veřejnost. Zejména odkaz manželů Ray a Charlese Eamsových je dodnes v designu velmi silný. Věnovali se především trojrozměrnému ohýbání dřeva a možnostem tohoto zpracování v nábytku - výsledkem je slavná židle Plywood LCW.
Následně ve snaze vyrobit cenově dostupnou a masově produkovatelnou židli, která se dokonale přizpůsobí lidskému tělu a zároveň bude odolná a lehká, postupně začali pracovat se sklolaminátem. Eames Fiberglass se stala první masově vyráběnou skořepinovou židlí. Dnes se kromě sklolaminátové re-edice vyrábí také Eames Chair se sedákem z polypropylenu.
Mnohé další designové ikony z této doby, jako je Eames Lounge Chair (rovněž od manželů Eamesových), Tulip Chair od Eera Saarinena nebo lampy George Nelsona, jsou dodnes nejen v učebnicích designu, ale i v mnoha současných interiérech. A zejména díky značce Vitra, která vlastní licence na výrobu a distribuci návrhů Charlese a Ray Eamesových pro evropský trh, si dnes můžete mnohé ikonické nábytkové kousky i doplňky amerického poválečného designu pořídit také u nás na Designville.
Společné hodnoty
Ať už dánská či americká, obě větve sdílejí společné hodnoty: úctu k řemeslu, funkčnost a víru v to, že dobrý design zlepšuje každodenní život. Díky značkám jako Fritz Hansen, Louis Poulsen, Vitra, &tradition, Gubi, String nebo Audo, které dodnes vyrábí řadu těchto nesmrtelných kousků či jejich re-edice, je sortiment DesignVille prošpikován velkým množstvím těchto nadčasových designových ikon.
Pojďte se s námi podívat na inspirační výběr ve stylu mid-century modern.